My Dream' in Hikayesi

MY DREAM' in Hikayesi
My Dream, 1980 yapımı olup, İngiliz yat firması Colvic' in Atlanta 32 modeli, 9,60 metre boyunda ketch armalı çok denizci bir motorsailerdır. Teknenin bir önceki sahibi olan İngiliz emekli polis müfettişi 60'lı yaşlarında tekne ile dört yıl süren yolculukla dünyayı dolaşmıştır. O zamanki adı Sarah Jane olan My Dream' in son durağı Türkiye olmuş. 2008 yılı sonlarında da son sahibi olan Erhan Ak tarafından satın alınmış olan tekne My Dream adını almıştır. Eski iş arkadaşımın ağabeyi olan Erhan Ak, elektrik elektronik olan mesleği ile denizcilik sektöründe faaliyet gösteren, modelciliğe de ilgisi olan bir denizcidir. Teknesinin detaylı planları da elinde bulunan Erhan Ak, teknenin modelini yapıp yapamayacağımı sorduğunda memnuniyetle kabul ederken benim de My Dream ile dostluğum başlamış oldu. Bir gün boğazda güzel de bir seyir yaptım kendisi ile. 2009 yılı başlarında bakıma alınan My Dream' in karaya çekilmesi ile birlikte ben de çalışmalarıma başladım. Onlarca fotoğraf, detay çizimler, ölçüler derken yeni bir projenin içine girmiştim. Çok da beğendiğim bir tekne olduğundan ilgiyle çalışmalarımı sürdürüyordum. Malum modelciliği hobi olarak sürdürdüğüm için ayırdığım zamanda kısıtlı oluyordu. Model çalışmam devam ederken 2009 Nisanında teknenin bakımı bitmiş suya indirilmişti.  
İstanbul' dan Ayvalığa...
Mayıs ayı ile birlikte denizde daha fazla vakit geçirmeye başlayan Erhan Ak, çocukluk arkadaşı ile birlikte güzel bir bahar gezisi planlamıştı. Kabataş'ta buluşup yola çıkan ikilinin yolculuğunun büyük bölümü keyifle geçer. Asmalı Adayı geçen iki arkadaş geceyi Topağaç limanında geçirirler. Sabah kahvaltısı ardından Avşa' ya yol alan My Dream öğleden sonra yola devam ederek akşam saatlerinde (21:00) Gelibolu limanına bağlanır. Ertesi gün Çanakkale ve Seddülbahir' e demirlenilir. Artık hedef Bozcaada olarak belirlenir. Adanın Yunanistan tarafından dolanılarak yol almak istenince adayı tam anlamıyla turlayıp batısından limana doğru yol almaya başlarlar. Bozcadaya yarım saat kala havanın keyfi kaçar, bindirip geçen yağmurun ardından rüzgar kendini iyice hissettirmeye başlar. Balıkçıların da yardımı ile tekne sağlama alınarak balıkçı barınağına bağlanılır. Fırtınanın sürecek olması dört günlük Bozcaada konaklamasını gerektirir.  
 
 Edremit körfezine doğru...
19 Mayıs günü havanın biraz yumuşamasını fırsat bilen Erhan Ak yola çıkmaya karar verir. Arkadaşı pek gönüllü olmasa da yola koyulurlar. 15:30 da yola çıkan ikili güzel bir yelken seyri ile saat 21:00 sıralarında Babakale'ye varırlar. Assos' a fazla kalmadığı düşüncesi ile Babakale'yi de geride bırakıp devam ederler. Ancak 4-5 mil sonra bindiren poyraz, yolculuğa pek de gönüllü olmayan arkadaşını çok tedirgin eder. Şiddetini arttıran rüzgar bu tedirginliğin iyiden iyiye paniğe dönüşmesine neden olur. Fırtınaya karşın seyrini sürdürmeye çalışan Erhan Ak, aynı zamanda arkadaşını teskin etmeye çalışmaktadır. Böyle bir ortamda tek başına mücadele etmeye çalışan Erhan Ak' ın en yakındaki Babakale' ye dönmeyi tercih etmemesi hata olarak görülebilir. Yelkenleri indirip motorla devam eden Erhan Ak rüzgara karşı yol almak yerine Midilli' nin batı tarafına doğru seyrederek tekneyi rahatlatmayı planlar ve bunu da başarır. Arkadaşını da biraz olsun sakinleştirmiş, hatta yemek yemeye de ikna etmiştir. Biraz daha yol aldıktan sonra saat 23:30 sıralarında Petra açıklarında iken akülerin şarjının düşük olduğunu farkeden Erhan Ak olağan olmayan bu durum karşısında motor bölmesinin kapağını kaldırdığında motorun sular içinde kaldığını ve şarj dinomosunun görevini yapmadığını anlar. Bu durumu gören arkadaşı çok daha fazla krize girer. Sintine pompasının arızalanması nedeniyle suyla dolan motor bölmesini boşaltmaya çalışan Erhan Ak bir hata yapar ve motoru durdurur. Suyun altında kalan marş motoru artık görevini yapmayacak ve motoru çalıştıramayacaklardı. Erhan Ak, tüm bunlarla boğuşurken arkadaşının çoktan Türkiye' ile telefon görüşmeleri yaptığından habersizdir.  

Herkes alarmda...
Türkiye' deki yakınlara giden telefon mesajı durumun Sahil Güvenlik ve birçok yerin aranmasına sebep olmuştur. Arkadaşının "seni Ankara'dan arıyorlar" diyerek telefonu kendisine uzattığını gören Erhan Ak durumun büyüdüğünü anlar ve koordinatları isteyen Ankara' ya bildirim yapar. Bulunulan bölgenin Yunan suları olduğu için yapılan görüşmeler devam ederken birden ortam aydınlanır ve Yunan sahil güvenlik botu belirir. Tekne bilgilerini verdikten sonra bir yunan helikopterinin havalandığını ve yardıma geldiğini öğrenirler. Helikopterin gelmesiyle yeni bir faaliyet başlar. Helikopterden atlayan iki komando Erhan Ak ve arkadaşından suya atlamalarını ister. Güçlükle ikna ettiği arkadaşının suya atlamasını sağladıktan sonra tekneyi kurtaracak ekibin zorlanmaması için gerekli tedbirleri alan Erhan Ak ' da suya atlıar ancak Yunan botunun tekne için hiçbirşey yapmadan çekip gideceğinden haberi yoktur. İki arkadaş Yunan helikopterinde tekrar biraraya geldiklerinde biraz keyfi yerine gelmiş olan arkadaşının "asıl macera şimdi başlıyor" sözüne ilk kez ciddi tepki gösterir Erhan Ak.

Bu andan itibaren büyük bir ilgi ve alaka gören ikili hastane, kontrol, ifade ve zorunlu sekiz günlük misafirlik sonrası Türkiye'ye dönerler. Orada kaldıkları süre boyunca kendilerine çok iyi davranıldığını, muazzam misafirperverlikle karşılaştıklarını belirten Erhan Ak, kıyafetlerinden, konaklamalarına kadar herşeyle ilgilenen Myrina Belediye Başkanına minnettarlığını da ayrıca dile getiriyor.
 
 Peki ya My Dream ???
Tekneyi her sorduğunda "hava kötüydü bişey yapamadılar" cevabını alan Erhan Ak, resmi kayıtlarda "kendi kendine yanan tekne daha sonra karaya vurup parçalandı" şeklinde geçen My Dream' in, soyulduktan sonra yakıldığı bilgisini alacaktır.

Bu denli organize bir yardım sürecinde teknenin başıboş bırakılması ve yağmalanması çok üzüntü vericidir.  

Keyifle başlayan seyir malesef aşağıdaki görüntülerle sonlanmıştır. My Dream' in Midilli kıyılarındaki görüntüleri. 
 
  
My Dream' in bu hazin sonu, yapmakta olduğum modeli daha da anlamlı kılmıştı. Yapımı uzun zaman sonra tamamlanmış olsa da My Dream' e küçük de olsa yeniden hayat vermiş olmak çok güzel. 

Modelin, Erhan Ak ile buluştuğu an ise gerçekten görülmeye değerdi.
 
 

Saygılarımla
Serkan Ceylan 
Kasım 2013

Not: My Dream' in son seferinin anlatımı Naviga dergisi 2009 Temmuz sayısından alıntı yapılarak hazırlanmıştır.